Филмът "Съседната стая" на испанския режисьор Педро Алмодовар спечели наградата "Златен лъв" на кинофестивала във Венеция. Церемонията се излъчва на живо в сайта на форума.
Фестивал за съвременна българска керамика ще се проведе в Троян и София.
От 1 ноември до 9 декември форумът ще бъде в Троян, а от 12 декември до 3 януари 2025 г. ще гостува в столичния „Арт хотел“, информират от Съюза на българските художници (СБХ).
Организаторите отбелязват, че фестивалът се организира всяка година от секция „Керамика“ на СБХ. Той е отворен за всички български художници, които работят в областта на керамиката, както и за чуждестранни участници. В последните издания на форума са участвали автори от Северна Корея, Румъния, Италия, казват организаторите.
В проекта участие вземат Алена Николаева, Данчо Йовчев, Даян Грант, Елена Виденова, Емилия Емилова, Енчо Ганковски, Георги Миленов, Гергана Димитрова, Захари Иванов, Димитър Петров, Ирина Пожарицкая, Ирина Вачкова, Ива Иванова, Женя Адамова, Коста Данев, Кристин
Филмите й печелят "Оскар", телевизионните й сериали и кей-поп звезди обикалят света, а един от нейните автори току-що спечели Нобелова награда за литература...Как Южна Корея се утвърди като културна сила? Отговор на въпроса предлага Франс прес:
Зараждането на Корейската вълна (Халю)
От края на 90-те години на миналия век корейските филми и кей-поп звездите набират популярност в съседни азиатски държави като Япония и Китай. Това бележи зараждането на Халю или Корейската вълна - разпространението на южнокорейската култура извън пределите на страната. През 2012 г. тя завладя западните страни с "набиващия се в главата" хит Gangnam Style на рапъра Сай.
През следващото десетилетие детската "вайръл" песничка Babyshark счупи рекордите по гледаемост в Ютюб, суперзвездите на кей-попа Би Ти Ес оглавиха класациите по света, филмът "Паразит" на Пон Дж
Министърката на културата на Франция Рашида Дати предложи да се въведе входна такса за посещение на катедралата „Нотр Дам“, когато тя бъде отворена, с цел да се съберат средства за опазване на религиозното наследство на страната, съобщава АП.
Емблематичната катедрала ще отвори своите врати отново през декември - пет години, след като беше опустошена от пожар.
Историческият интериор с високия си таван, сложните витражи и органа от световна класа ще посрещне посетителите отново, пет години след катастрофалния пожар през април 2019 г. Планът на Дати предвижда туристите да плащат такса от 5 евро, която би могла да генерира 75 млн. евро годишно, за да се подпомогне възстановяването на рушащите се религиозни сгради във Франция. Дати вярва, че „Нотр Дам“ може да послужи като модел за усилията на страната за опазване на околната среда.
„В
„Някъде тук“ е заглавието на изложбата, която Десислава Денева - Деде подрежда в столичната галерия „Българи“.
Експозицията ще бъде открита на 17 октомври, съобщават домакините на експозицията.
По думите на изкуствоведа Аксиния Джурова „Крештяща тишина“ , „Желязна луна“ , „Някъде тук“ не са случайни названия на част от картините на Деси Денева, нито пък циклите „Метаморфози“ и „Оксиморони“. Не са и резултат от прилагане на ефекта на изненадата от авторката, или възможностите да погледне на явленията от тяхната необичайна страна, отбелязва тя.
„Платната, които тя излага в галерия „Българи“ са правени между 2019 и 2024 г. – времето, в което ковид пандемията ни изкара от „зоната на комфорта“, както самата Деси Денева казва, за да открие истинския
Художничката Велислава Гечева откри първата си самостоятелна изложба във Варна. Тя представя колекция живописни платна, озаглавена „Тихи напасвания“, в галерия A&G Art meeting.
Произведенията, главно пейзажи, са създадени специално за варненската публика след поканата за гостуване, отправена от галеристите Анна Халамян и Герхард Хорнман, каза авторката. Това са моменти и впечатления от обикновени неща в живота, които събирам и превръщам после в картини, добави тя. Местата, които е изобразила, са във Варна, Обзор, Шкорпиловци и Балчик.
Вдъхновяват я морето и крайбрежието, светлината и водата. Светлината за нея е метафора на яснота и посока. Казва, че тя минава по различен начин през пейзажите й. Някъде е дифузна, което се дължи на отдръпването на боя, а при други е ясна и категорична, вижда се в отраженията и във водата. За нея светлината нос
Носителят на приза обяви председателката на журито на 81-вото издание на форума - френската актриса Изабел Юпер.
"Съседната стая" е първият англоезичен филм на Алмодовар. В главните роли са актрисите Джилиан Мур и Тилда Суинтън.
Комикът Николай Станоев ще се включи в инициативата "Лято Арт" на "Клуб култура за Шумен". Пред публика в Ганушевата къща този следобед ще го представи актрисата Стефани Лечева. Това съобщиха организаторите на културния форум, който се провежда за втора поредна година.
Станоев коментира , че в Шумен винаги има интересни фестивали, кампании и прояви. Преди време драматургът Михаил Казаков постави пиесата си "Кризисен център" в Шумен и ме поканиха в актьорския състав на спектакъла, каза Станоев и подчерта, че за него е много важен опитът, придобит в Шумен.
"Публиката в Шумен е взискателна. Тя има история. Там е роден най-великият мой духовен учител Тодор Колев. Публиката е възпитана спрямо него. Имам висока летва да стигам, тук в никакъв случай не говоря, че ще мога да докосна шуменската публика както той, но е важно в едни от най-силните ми години да съм там", каза Стан
Изложбата „Разкази от злато и сребро“ на Националния исторически музей (НИМ), която е подготвена специално за 100 годишния юбилей на Държавен културен институт „Културен център „Двореца“ (ДКИ КЦ) Балчик, ще бъде показана от 5 август.
Експозицията ще бъде разположена в Каменна зала и ще остане в културния институт до 14 октомври.
В изложбата са включени оригинали на съкровища, както и две копия. Експозицията се състои от 61 предмета, изработени от злато и сребро. Сред предметите има непоказвани до този момент експонати, както и постъпили в последните години във фонда на НИМ. Ще бъдат показани и едни от най-значимите съкровища, открити по нашите земи, посочват от „Двореца“.
България съхранява едни от най-ранните засвидетелствани следи на човешко присъствие на континента. Тук е открито най-ранното обработено злато и най-ранната металургия в света. Част о
Повече от 400 артисти са проявили интерес да участват в изложбата Imagine Balkans, която ще бъде открита в първия ден от фестивала за дизайн Pictoplasma във Варна, съобщават организаторите.
По думите им жури ще селектира най-доброто от получените от отворената покана творби, а те ще бъдат изложени в пространството на ReBonkers.
Лекции и уъркшопи с участието на Sestry Feldman (Украйна), Saddo (Румъния), Славен Лунар (Хърватия), Ruki Chuki (Република Северна Македония), Небойша Цветкович (Сърбия) и Димитрис Арменакис (Гърция) са включени в програмата на балканското издание на световния фестивал за дизайн Pictoplasma във Варна.
Българските участници са графити артистът Алекси Иванов, мод
Диалогът между Европа и България никога няма да спре. Той винаги ще съществува. Това каза Аделина Филева, директор на Софийската градска художествена галерия (СГХГ), при откриването на експозицията „Европа в България“.
„Ще се връщаме назад в дните, ще се опитваме да виждаме далеч в бъдещето, ще се борим за своето настояще, но по-важно е, че има диалог“, отбеляза тя.
Кураторът Любен Домозетски обясни, че тази изложба е замислена отдавна и претърпяла множество трансформации. Експозицията има за цел да покаже основните европейски художествени направления, които оставят своето отражение върху българското изобразително изкуство от Освобождението до средата на ХХ век.
Този период не е много дълъг, но в никакъв случай не е монолитен. Напротив - той е изключително разнообразен. Всяко едно десетилетие от него се отличава от останалите и ни разкри
Първият англоезичен филм на Педро Алмодовар ще има премиера у нас, броени дни след премиерата си във Венеция.
„Съседната стая“ ще има прожекция след церемонията по награждаването на международния кино-литературен фестивал „Синелибри“ – на 25 октомври, в зала 1 на НДК, в присъствието на международното жури, съобщават организаторите.
По думите им испанско-американската камерна драма е изключително поетична и просветляваща история за смисъла на живота и смъртта, за стойността на приятелството и емпатията в критични моменти. Главните роли са поверени на носителките на „Оскар“ Джулиан Мур („Краят на аферата“, „Часовете“) и Тилда Суинтън („Орландо“, „Майкъл Клейтън“).
Адаптация по роман на